Bansko.net»Новини от региона»Новини от Разлог»Община Разлог представи филмът Кукерите в Разлог. История, мит и легенди

Община Разлог представи филмът Кукерите в Разлог. История, мит и легенди

27 Април 2010, 14:52
Admin
Admin
Новак
5k
Община Разлог представи филмът  Кукерите в Разлог. История, мит и легенди

„Застанахме зад създаването на този филм, защото една община не може да има бъдеще, без да има история и традиции. Много от младите хора не знаят историята и същността на кукерската традиция.

Направихме този филм, за да запазим и съхраним във времето тази традиция. Ние ще продължи да популяризира кукерските традиции”, заяви инж. Красимир Герчев кмет на община Разлог.

На официалното представяне на филма присъстваха още Иван Гюров – зам. кмет по икономически и правни въпроси, Венцислав Гърменов – зам. кмет по социални дейности, бай Благо Татарски и неговото семейство, много приятели на кукерската традиция.

Бай Благо Татарски, както му казват всички в Разлог през сълзи от вълнение и радост от оказаната му чест, разказа на присъстващите истории за съхранените кукерски традиции в Разлог.

Самият филм „Кукерите в Разлог. История, мит и легенди.” показва много архивни кадри от национални и международни участия на разложките кукери, разказва историята за жизнения път на човека допринесъл най-много за кукерската традиция – бай Благо Татарски.

Кукерската традиция е белязала по неповторим начин духа и бита на Разложкия край. Тази традиция има и своя емблема – бай Благо Татарски. За първи път той се облича като чауш /кукер/ през детските си години през далечната 1936г. Желанието да бъде чауш /кукер/ се предава от неговия баща.

Въпреки гоненията на полицията, въпреки забраните кукерската традиция оцелява и се предава през поколенията. Бай Благо Татарски е първи чауш през 1947 и 1948 г. Той и до днес пази звънци и чанове от 1907 г.

Това е и годината, през която за първи старците от Разлог излизат на „Старчевата”, облечени с кожи, маски и звънци. Първият известен пръв чауш в Разлог е бил дядо Коле Дункин /Табалин/

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати