В Разлог посрещат Нова година с кукерски фестивал
Градоначалникът на Разлог–инж. Любен Татарски, поведе хорото на традиционния новогодишен кукерски фестивал–„Старчевата” в Разлог. Стотици жителите и гостите на Разлог се включиха в традиционния кукерски фестивал. 119 кукера и 530 ергени и моми облечени в народни носии, танцуваха и пяха под звуците на тъпаните и зурни.
Тази година фестивалът се характеризираше с още по-голяма масовост от страна на жителите на отделните квартали, разнообразие на костюми, участие на цели семейства и на много малки деца /на възраст от 11-месеца до 11 години/, много смешници, хумористични сценки, добра организация на отговорниците по квартали и разбира се мечкари с мечки.
Представянето на всеки един от седемте квартала на Разлог бе интересно и внушително. Най-масово бе представянето на кв. „Предел” /„Дългата махала”/ с 32 кукера и 123 ергени и моми в народни носии, както и на кв. „Св.св. Кирил и Методий” /кв. „Вароша”/ с 23 кукера и 150 ергени и моми в народни носии.
Едни от най-малките участници в „Старчевата” бяха 11 месечната Никол Семерджиева от кв. „Христо Ботев” /„Долната махала”/ и кукера Атанас Хаджиев на 1 година и 3 месеца от кв. „Св.св. Кирил и Методий”. С най-много смешници-19 на брой се отличи кв. „Васил Левски” /„Сръбо”/. И тази години бяха представени сценки с политически теми като „Раждането на тройната коалиция” от „Дългата махала” и „Г-жа Масларова праща пенсионерите на море” от кв. „Вароша”.
И до днес Разлог съхранява и предава на младите поколения традициите и обичаите си. Безспорно най-атрактивният, провеждащ се и в наши дни е кукерският фестивал на Нова година, наричан от местните хора „Старчевата”. И тази година на центъра на града „Дългата махала” бе сред кварталите, които изпълниха ритуала за прогонване на злите духове, за да има здраве и благоденствие за всички.
По традицията кукерите направиха кръг около старейшината на махалата–Атанас Трамбев, който държи сноб житни класове в ръцете си. Първият кукер на „Дългата махала”–Иван Бележков, отива при старейшината и му се покланя. След това житните класове се предават на кукера, който ги вдига над главата си. Всички други кукери скачат 3 пъти и започват да се въртят около хорото, за да го пазят. Такава е традицията.