Спорът за лифта в Банско достигна задънена улица
Дебатът за построяването на втори лифт в Банско достигна ниво, в което двете страни изчерпаха своите аргументи. Днес на дневен ред е не дали е редно построяването на съоръжението, а дали районът ще търпи изобщо някакво развитие оттук нататък.
Фокусът на спора се измести, а нещата на практика са доста прости. Регионът на Банско е пряко обвързан с туризма. От началото само на този сезон е отчетен скок от 34% на нощувките. 60% от икономиката на общината е туризъм и спортен сектор. 50% от работещите намират препитание в тези стопански дейности, като дори следващите най-големи работодатели - мебелната индустрия и селското стопанство, са пряко свързани с местоположението на Банско и Добринище и останалите селища. В последните 10 години регионът се развива стремглаво, за разлика от Северозападния например, именно благодарение на туристите.
От другата страна на спора са еколозите. Те не отчитат, че построяването на втори лифт ще помогне на курорта да стане по-популярен. Това ще създаде нови работни места и ще задържи населението в общината. Никой заможен турист обаче не иска да чака 3 часа пред единствения лифт в Банско и логично – няма да дойде повече в този курорт.
Благодарение на протестите на еколозите и днес проект на изграждането на втори лифт няма и никой инвеститор нищо не може да предложи за разглеждане. Изграждането е блокирано административно и диалог липсва. Никой не знае докога тези хора ще блокират използването на планината от месните жители.
Защото ако еколозите наистина искат да приключат с човешкото присъствие в планината, следващата им стъпка може да е предложение за затваряне на вече съществуващия лифт, например.