Връх Каменитица
Връх Каменитица се намира на главното било между Каменитишкия и Суходолския превал. Точната му височина не е ясна, заради близостта му с връх Разложки суходол.
На някои от по-старите туристически карти връх Каменитица е отбелязан като източната кота на връх Разложки суходол с височина 2640 метра. Според някои катерачи обаче, това е връх Разложки суходол, а Каменитица е по-високата кота от 2715 метра.
Връх Каменитица е варовиков връх, който се отличава с характерна северозападна страна. Именно тя представлява интерес за алпинистите. Освен тона от него се спуска онзи рид, на който се намират Стъпалата.
Стъпалата представляват редица от седем мраморни кули, които са наредени една до друга по долината над хижа Яворов под връх Каменитица. Те се броят от долу нагоре, т.е. най-ниско разположеното стъпало е Първо стъпало.
Височината на Стъпалата варира от 50 до 120 метра. Те са изградени от варовик. В по-голямата си част скалата е зърнеста и създава добро сцепление за катерачите.
Въпреки това, алпинистите трябва да бъдат особено внимателни, защото на отдели места масивът е ронлив и има неустойчиви блокове.
Алпийското разработване на връх Каменитица се дължи преди всичко на ентусиазма на алпинистите от туристическо дружество Пирин-Разлог.
По-късно на връх Каменица са направили изкачвания и алпинистите от клубовете в Банско, Перник и София.