Проф. Илия Конев представи най-новата си книга в Банско
Книгата е озаглавена Вук Караджич за Българите и Европейската българистика, в която проф. Илия Конев описва делото на този значим за българите сърбин, който не се отказва до сетния си дъх да защитава българския език. В продължение на 50г писателя прави проучвания за делото на
В творбата му са представени много статии, който свидетелтват за дейноста на Вук Караджич, който е черпел сведения за българския език от банскалии, който живеели във Виена. След излизането на речника на всички славянски езици, Вук Караджич забелязва, че липсва един - българския език. Йозев Добровски който по това време е член на редакциония екип на речника, е причислил българския език като диалект на сръбския, затова българския език е изключен от речника.
Това амбицира Вук Караджич да напише граматика на българския език и отива в Москва, където прави допълнение на Петербургския речник. Първото публикуване на допълнението на Вук е във в. Сръбски новиние, след което го отделя в граматика на българския език. Много сръбски и немски учени го подкрепят в начинанието му да докаже, че съществува един напълно самостоятелен език. След първата му публикация много хора започват да му изпращат много песни на български език от различни краища на страната. Наричан славист от Европейска величина Вук Караджич е един от хората подтикнали Неофит Рилски да напише своята История Славянобългарская, което отново свидетелства за несъмненото банско присъствие в създаването на българския език.
Не е тайна, че в историята на България има много знаменити личности който произхождат от Банско, затова и града винаги е бил книжовен център, място където традициите не остаряват и се съхраняват. Проф. Илия Конев изказа много точно мнонието си за Банско: „Историята и езика, а по - късно и националното съзнание и традиции, това са дали банскалии на всички ни. ”
Георги Пирински беше един от височайшите гости поканен на представянето на книгата на проф. Илия Конев, който каза няколко думи по темата. „Ролята на науката това е примера пред нас сега учен и плода на неговия труд, които стигна до корена на българщината и той е в Банско. Корена на българската нация е езика ни, труда на един сърбин го доказва. Живия дух на Банско е отразен в книгата и благодарение на Община Банско и Общински Съвет днес получихме един ценен документ който доказва, че Банско е все така деен както през годините. ”