Александър Краваров, кмет на Банско: Англичаните в Банско станаха повече от българите
- Г-н Краваров, започват ли да се пълнят хотелите в Банско с гости и през лятото?
- Отдавна ни е ясно, че работата по запълването на хотелите съвсем не е работа само на хотелиерите. Несъмнено градът ще е доволен от по-висока туристическа активност през летните месеци, но тя може да бъде трайно постигната, когато при нас се случват такива неща, че ценители, туристи от чужбина и от страната знаят с каква цел идват при нас. Несъмнено лятна запълняемост на хотелската база от около 50% би била чудесно постижение, но наместо да броим заети и свободни легла и брой отворени хотели през лятото, ние генерираме повтарящи се събития, които да акумулират интерес за ежегодно посещение. Джаз фестивалът в Банско например събра 10 хил. души. Отделно са фолклорните ни фестивали, филмовите. Градът е прекрасно място за събиране на хора от цял свят за многостранни събития.
При нас са много добри условията за алпинизъм, културен туризъм… До Банско наскоро бе разкрито селище от тракийско време и въпреки че още не е официално обявено, хора вече започнаха да прииждат.
Допълнителен приток на гости ще създаде изграждането на професионална лятна спортна база - басейни, тенис кортове, футболни игрища. Поне 20 футболни отбора биха дошли за тренировки. И сега получаваме запитвания от сериозни и големи европейски отбори, защото хотелската база е налице, стандартите, които те търсят за настаняване - също. Когато погледнат стадиона ни обаче, казват - не става. Затова колкото по-бързо вложим средства в спортни обекти и съоръжения, толкова по-лесно ще гарантираме целогодишна запълняемост на хотелската ни база.
- Кой в района предлага цели туристически пакети, които да включват и културния туризъм?
- Това е сред неразработените области. Някак не постигаме съгласие в региона какво точно да представяме и въпреки че съветът по туризъм към общината предлага много интересни културно-исторически преживявания, не те са двигатели на развитието на туризма в региона. Иначе за кратко наемахме парен влак от транспортното ведомство, измисляхме много оригинални начинания, но те трябва и активно да се продават, за да бъдат рентабилни. В крайна сметка за тези неща бизнесът чака на общините, а отговорността е споделена. Някак не върви ние да разработваме и да поддържаме цялостното разнообразие на пакетите, а хотелиерите само да акумулират печалби.
- Колко са хотелите в момента?
- Мога да кажа, че леглата са 13 хиляди. До 2020 г. ще станат 25 хил.
- Тогава предвиждате ли издигането и на още една планина? На последната туристическа борса в Москва руските туристи заявиха, че напускат Банско поради невъзможност да се качат на пистите.
- Да, наясно сме с протеста на руските туристи. И не само те, а всеки, който се оплаква от липсата на място, от пренаселените писти е прав. От друга страна, през зимата се радваме на 80% заетост на базата, което е доказателство за търсенето. Но ние сме единственият град в региона, който е с напълно изградена инфраструктура. Така в околните градове, дори между самите селища постоянно се строят нови и нови хотели, чиито инвеститори влагат пари само в асфалт до главния път, а техните гости отново пристигат в Банско да се пързалят. Така се стига до задъхването, което изпитваме в пика на ски сезона.
- Къде е спасението и кога ще настъпи?
- Над много варианти трябва да се мисли, при това спешно. Естествено изграждането на нови линии е най-желано поради интереса към региона. Но докато това стане, възможно е да въведем продажба на карти за лифтовете на преференциални цени специално за гостите на Банско. Те могат да се предлагат на рецепциите в хотелите. И пак много зависи от съзнанието на хотелиерите, защото ако те ги дават не срещу резервация, а на всеки, който си поиска, мярката ще е безсмислена. Тези въпроси тепърва ще обсъждаме с концесионера "Юлен".
Другото разрешение е втората кабинкова въжена линия, която да пуснем до писта Черна могила. Тя си стои на ниво просека и основни съоръжения от 20 години, готова е от 1986 година, ако ни разреши МОСВ, пускаме я веднага. Тя обаче не беше включена в ски зоната на , strong>Банско и сега настояваме да бъде включена. Само тя може да поеме още по 2 хил. души на ден. Необходима е инвестиция от 12 млн. евро за втората кабинкова въжена линия.
На трето място е възможното разширение със ски зоната Добринище и Разлог. Крайно време е, поне аз съм дълбоко убеден в това, кметовете в региона да заработим заедно и в единомислие, защото сега не сме конкуренти, а играчи в един и същи бизнес и трябва да започнем да разрешаваме вече осезателните проблеми.
- Проблемите не започват ли от презастрояването?
- Да си дойдем на любимата за всички журналисти тема: колко е презастроено. Ако някой ми беше дал правата да посочвам гъстотата на застроеност и аз съм бодвал с пръст на всяко свободно парче земя, може би щях да се чувствам виновен. Но истината е, че когато инвеститор си купи земя за строителство, изпълни всички изисквания на ВиК и енергото, остава само да получи и разрешението за строеж. Плътността се определя съгласно Закона за устройство на територията, с решение на общинския съвет.
В момента темповете на строителството в Банско намаляха, а също и интересът към купуването на имоти и съответно цените на които те се търгуват. 2300 апартамента обаче са купени от англичани. Да ги сложим средно по трима души да пристигат от фамилия, а те често пътуват и с приятелски семейства, това са най-малко 7-9 хил. души гости на града. Само англичаните са повече от банскалиите!
През 1999 година земята беше с цена 5 долара, сега е 300 евро на кв.м. Това говори за перспективността на това място. Още преди години баба Ванга ми каза: "Банско ке стане кат' Йерусалим - от цел свет че идат хора и ще се връщат пак." Права се оказа.
- И докога строителството ще продължава с тези темпове?
- В момента не се издават нови строителни разрешения. Нито един нов обект не се строи. Грешка - един, който е със стари строителни книжа. Правят се довършителни работи, ремонти на съществуваща база, но нищо ново. Разберете едно: общините не могат да бъдат контрольор и не могат да ограничават тези процеси чрез забрани. Заповедта ми беше атакувана в съда и предполагам, че въпреки че Благоевградският окръжен съд я потвърди, на най-високата инстанция ще падне. Над 100 строителни разрешения са замразени, а истината е, че разрастването на курорта не може да бъде спряно с кметска забранителна заповед.
- На много места настилката в града е само от кръпки, капаците на шахтите стърчат на 15 см над асфалта. Защо?
- Вече трета година банскалии издържат постоянното разкопаване на града, защото правим генерална подмяна на подземната инфраструктура. Вече на 80% е сменен етернитовият водопровод с нов, положихме подземни оптични кабели, предстои и цялостната газификация на града, която ще е напълно завършена в идните три години. На този етап само за зимата тук се използваха 18 хил. кубика дърва. 14 млн. лв. е инвестицията на "Овъргаз" в газифицирането и държа да отбележа, че хората работят много здраво и изключително отговорно. И когато при нас всичко е готово, когато асфалтът е положен на нивата на днешните стърчащи шахти, други градове тепърва ще са изправени пред същата необходимост от цялостна подмяна на подземната инфраструктура. При нас му се вижда краят. 2 млн.евро използвахме по САПАРД, проверката е приключила без никакви забележки и ще си получим всички пари. Строим два нови моста, участваме с два интегрирани водни проекта за Банско и Добринище. От Министерството на финансите сме получили целева субсидия за пътя Банско - хижа "Вихрен" и Добринище - х. "Гоце Делчев" за 1, 570 хил. лв.
- Какво очаквате от домакинството на световната купа по ски?
- Цял свят ще ни гледа в края на февруари и началото на март. Откак Боровец е бил два пъти домакин на световна купа, това не се е случвало от 25 години! При нас ще се проведе спускане и супергигантски слалом - жени. Постигнахме това признание, защото за последните 15 години в Банско се провеждат стартове на европейско ниво в алпийски дисциплини, ски бягане, биатлон. Сега почетен председател на организационния комитет за игрите е председателят на Народното събрание Георги Пирински.
Преди дни общината получи като награда купа от Световната федерация по биатлон. Връчи ни я лично Александър Тихонов, неин вицепрезидент, който е четири пъти олимпийски шампион и 12 пъти световен първенец в тази дисциплина. Така ние ставаме един от 30-те курорта в света, където се провежда тази купа. Засега само заявките от телевизии са от над 20 държави! Наясно сме, че ако се представим добре, със сигурност години напред ще уплътняваме зимната си база, но ако се изложим, това ще е провал за България. Цялата организация ще струва около 4-5 млн.лв., като ние сме ангажирани с церемониите по откриването и закриването. Общината отделя 2 млн.лв. за обектите, за осветление, асфалтиране.
- Миналата година градът преля от гости и почитатели на легендарния алпинист Райнхолд Меснер, който не скри очарованието си от региона. Ще идват ли още уникални за света личности и тази година?
- За щастие, да. Бьорге Аусланд е един от наследниците на Амундсен. Полякът Кшищов Виеметски след Меснер също изкачва всички осемхилядници в света. При нас ще бъде и скиорът Густаво Кьони, който е четирикратен носител на световна купа и е бил треньор на Алберто Томба. Те ще бъдат гости на фестивала за планинарските филми, а откриването на сезона ще бъде посетено от светилата на ски спорта по света.
Предстои ни много гореща зима и любителите на ски спорта от целия свят ще са втренчени в Банско.