Кметът Александър Краваров храни чайка с бисквита на път за Атон
Кметът на община Банско Александър Краваров с бисквита в ръка стана световна атракция за над 300 чужденци. Германци, руснаци, сърби, гърци... се надпреварваха с фотоапарати и камери около Краваров, за да го снимат как храни чайките от ръката си, докато фериботът на Оронополи пътува към манастирите на Света гора в Гърция.
Градоначалникът отвори 2 пакета с бисквити и ято чайки веднага го атакува. Още преди тръгване кметът се отби в бензиностанция в Банско и купи скъпи бисквити. Трябва да се погрижа за чайките си, те ме познават и ще ме чакат да ги нахраня, заяви той. През целия път, около 1 час, от Онорополи до българското пристанище на Зографския манастир една по една бисквитите бяха изядени.
Някои чайки са по-лакоми, една се опита за ми отхапе заедно с бисквитата и пръста, каза с усмивка Краваров. Чужденците го гледаха удивени, накрая, когато кметът на Банско успя да почерпи чайките с над 50 бисквити, всички бурно го аплодираха.
От 3 часа сутринта до полунощ се молим за добруването на Банско и българите, с тези думи на кея ни посрещна епитроп Гавраил. 32-ма монаси и 16 послушници таим обич и болка в сърцата си за всички българи и символите на общината под Тодорка и на България, които са навсякъде в Зографския манастир в Света гора. Искаме хората от Благоевградска област да възвърнат вярата си, да не се впускат в дребнавости и да изчистят умовете си, отправиха напътствията си към групата туристи от Югозапада божиите хора.
Не бойте се, защото ние стоим зад вас, защото има българско парче земя в святите места и Господ вижда това. След тези думи кметът Александър Краваров и заместникът му Лазар Захов отидоха да инпектират как вървят ремонтно-възстановителните работи в Зографския манастир. Много банскалии доброволно работят на Зографския манастир за възраждането на светинята, а кметът Александър Краваров за монасите е като спасител.
За непосилното дело под патронажа на президента Георги Първанов, държавата е отпуснала 4 млн. лв., от които 1.5 млн. лв. са вече усвоени. Банският инициативен комитет е дал над 400 000 лева, като е поел и всички дърводелски дейности. Остава още много работа, особено във възстановяването на банското крило на Хаджи Вълчо, но началото е дадено и миряни от цяла България се включват със средства, материали и провизии за ремонта.