Bansko.net»Новини от региона»Новини от Банско»Гимназисти от Сандански на обучение в Банско

Гимназисти от Сандански на обучение в Банско

28 October 2008, 02:00
Admin
Admin
Новак
5k
Гимназисти от Сандански на обучение в Банско

60 ученици от най-голямата земеделска гимназия в България-санданската “Климент Тимирязев”, 3 дни се учиха в Банско как да изкарват по 1000 лева заплата на месец. Обучението беше по спечелен българо-македонски проект за 75 000 евро, а домакин беше собственикът на комплекс “Молерите” в Банско Малин Бистрин.

Още при пристигането си в петък вечерта знанията на единайсетокласниците и дванайсетокласниците бяха проверени с тематичен тест за уменията им в сервитьорската професия. В събота и неделя последва целодневно обучение по основните правила за предлагане на напитки в заведенията, класическите правила за комбиниране на храна и вино, психологическите тънкости в предлагането, съобразено със спецификата на клиента, и съставяне на лист-меню и карта за напитките.

Лектори бяха председателят на Българската асоциация на професионалните сомелиери Михаил Марковски, управителят на винарна “Вароша” в Благоевград Георги Николов, собственикът на комплекс “МолеритеМалин Бистрин, директорът на Земеделската гимназия Емил Терзийски, учители и общинари от Сандански и Македонския град Струмица.

След завършването на гимназията 60-те ученици могат за започнат веднага работа като сомелиери в заведенията на Банско и Сандански със стартова заплата четирицифрено число, или най-малко 1000 лева, коментира домакинът Малин Бистрин. Професията “сомелиер” е много дефицитна и изключително важна за туризма. Аз си набелязах някои от по-будните деца и ще ги търся като завършат, уточни Бистрин.

Класическият ред на поднасяне на напитките е бира, бяло вино, розе, червено, десертно и пенливо вино. В България имаме специфика и обикновено започваме с аперитивна напитка, съобщи на семинара сомериер-1 М. Марковски. Основни правила, които трябва да се спазват, са леките преди тежките напитки, белите вина преди розовите и червените, леките преди тежките вина, бедните на киселини преди богатите, младите преди старите и отлежали вина, сухите преди сладките.

Към месото от млади животни /телешко, свинско, птиче/ и рибите се поднася бяло и розово вино. В зависимост от начина на приготвяне на соса може да се сървира и червено вино. Към агнешкото задължително върви червено вино. Към месото от възрастни животни /говеждо и дивечово/ се предлага розово и червено вино. Към солените ястия-сухи вина, към тежките ястия-тежки и високоалкохолни вина. Ако ястията са приготвени с определена напитка, най-подходящо е на масата да се сервира същият вид напитка.

Към обикновените ястия се предлагат трапезни или обикновени местни вина, а към класически ястия-качествени или колекционни вина. Трябва да се знае, че вината са най-добрата добавка към сервираното на трапезата сирене. Важно е обече те да се съчетаят правилно, за да се допълват вкусовете и ароматите, а не да се създава конфликт. Например рокфорът се съчетава с мускат, а камемберът с божоле. Подборът на вино към плато със сирене е трудна задача. Като универсален вариант се смята изборът на вино, подходящо за всяко сирене най-често това са леките червени вина с плодов аромат. Червените вина, богати на танини, не се препоръчват, защото нарушават вкусовия баланс, уточни М. Марковски.

Учениците научиха още, че картите за напитки или лист-менюто са визитните картички на заведението. Те имат за цел да стимулират продажбите и да доведат до общо повишаване на оборота. Решаващо значение има не само обхватът на лист-менюто, а и дали неговото съдържание и форма са професионално направени.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати