В Банско протече кампанията Познавате ли риска си от остеопороза
102 жители на Община Банско се включиха в кампанията “Познавате ли риска си от остеопороза”
В рамките на националната кампания „Познавате ли риска си от остеопороза“, която се провежда в периода май – септември 2012, с любезното съдействие на Община Банско се състоя кампания за определяне на личния риск от остеопороза и скринингово изследване на костна плътност. 102 жители на Общината, от които двама мъже се включиха в кампанията.
Данните от кампанията показаха, че 8, 82% са в риск от развитие на остеопороза - ОП, а 54, 90% - в риск от остеопения-ОПЕ – състояние на намалена костна плътност, предшестващо заболяването. Възрастовият диапазон на хората включва 6 души под 40г./4 случая с риск от ОПЕ/, 12 души на възраст между 40 и 50 г./1 случай с риск от ОП и 5 случая с риск от ОПЕ/, 44 души на възраст между 50 и 60 г. / 1 случай с риск от ОП и 26 случая с риск от ОПЕ/ и 40 души над 60г.възраст /7 случая с риск от ОП и 21 случая с риск от ОПЕ/. Рисковите случаи бяха насочени към личен лекар за по-нататъшно изследване и консултация със специалист.
Световната статистика сочи, че една от всеки три жени и един от всеки пет мъже над 50 г. възраст ще получи остеопорозна фрактура до края на своя живот, в случай, че не се вземат мерки, които освен лечение включват и подходящи промени в начина на живот, като прием на витамин Д и диета, богата на калциеви храни, както и подходяща физическа активност.
Именно за запознаване с тези промени за в бъдеще ще продължи работата с хората от Банско в риск от заболяването, които могат да се включат в информационните събития, организирани от Асоциация „Жени без остеопороза“ , а на методическо ниво перспективите са да се разработят програми за навременна профилактика и лечение съгласно препоръките на експерти от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, които включват:
Провеждане на информационни кампании, насочени към рисковите групи;
Осигуряване на възможност за скринингови изследвания за рисковите контингенти ежегодно;
Включване на лицата с установен риск от остеопороза в профилактични програми, включващи редовна физическа активност /по възможност на открито/;
Разработване на програми за обучение на възрастни жени и техни близки с цел адаптиране на битовата среда за намаляване на риска от падания;
Проследяване на установените лица с риск от остеопороза и остеопения с цел ранно започване на лечение на остеопорозата и проследяване на ефекта от лечението.