Две години забрана за строежи в Банско
Забраната за издаване на строителни разрешения в Банско ще трае още близо 2 години, съобщи кметът на най-големия ни зимен център Александър Краваров. За зоните, които са без общ устройствен план (ОУП) забраната ще трае, докато се изготви такъв. В много райони около града предстои изготвянето на ОУП. Най-голям инвеститорски интерес има към Асаница, Овиначе, Шипотско и Гуровица. Там естествено не се издават строителни разрешения.
В чертите на града разрешения се дават само за ремонти, уточни кметът. До края на годината 6 местности в най-големия ни зимен курорт Банско ще влязат в регулационните черти на селището. В момента се изработват регулационните планове на местностите Свети Иван, Гуровица, Средореко, Войначе, Асаница и Белизмата. След окончателното изработване на плановете ще текат процедурите по обявяването им, окончателното им одобрение и влизането им в сила. Те ще отнемат около 6 месеца.
20 млн. лв. ще бъдат вложени за подмяна на старите и изграждане на нови водопроводи, канализация, улици, както и за ремонти. Основно инвестициите ще бъдат насочени към старата градска част, както и районите на Грамадето, Асаница и Св. Иван. Вече е готов водопроводът в местността “Средореко”, където се строи много. Водопроводната и канализационната мрежа в новите райони на града, където има най-голяма инвестиционна активност ще бъдат завършени до декември. В момента започва усвояването на парите (2 млн. лв.) по проекта, който спечелихме по САПАРД за подмяна на вътрешна водопроводната мрежа в града, в старата и новата част.
Неотдавна част от най-големия ни зимен център бе наводнен от придошлата река Глазне. Оказва се, че от общината са търсили пари от държавата за да предотвратят подобно развитие на нещата, но така и не са ги дочакали.
За скъсването на дигата и наводняването на част от града има много причини, поясни Александър Краваров. Вече 4 години чакахме пари от държавата за ремонта на дигата, но докато ги дочакаме белята стана. Сега пък чакаме комисия от Министерството по бедствията и авариите и ще започнем да я възстановяваме. Отново ще искаме пари от държавата. За да стане обаче по-бързо ще я ремонтираме със собствени средства и след това ще си искаме вложените средства от министерството. Обикновено чакането е дълго и доста често не ги дочакваме, уточни кметът на най-големия ни зимен курорт.