Bansko.net»Новини от региона»Новини от Разлог»Представиха резултатите от Експедиция Мехомия, финансирана от община Разлог

Представиха резултатите от Експедиция Мехомия, финансирана от община Разлог

31 Март 2009, 03:00
Admin
Admin
Новак
5k
Представиха резултатите от Експедиция Мехомия, финансирана от община Разлог

Представиха резултатите от Експедиция „Мехомия”. На територията на община Разлог са регистрирани 83 археологически обекта от различни епохи - от 6 000г. пр. Хр /праисторията/ до 13-14 век /късното средновековие/. Най-много обекта са регистрирани от античната епоха – общо 32, от които 22 са селища.

В продължение на няколко години от 2005 екип от специалисти от Регионален исторически музей /РИМ/ - Благоевград и Исторически музей - Разлог проведоха теренни археологически обхождания в землището на Община Разлог под името „Експедиция „Мехомия”, която е финансирана от Община Разлог.

„Нашата цел бе да регистрираме максимален брой археологически паметници и по-този начин да се попълни археологическата карта на община Разлог, както и на България. При регистрацията трябваше да открием такива обекти, които дават възможност за системи археологически проучвания, за да се разкрият по-големи и интересни паметници, които да бъдат реставрирани и превърнати в привлекателни за туристите обекти”, коментира Илия Кулов – ръководител на РИМ - Благоевград.

За първи път се регистрира един интересен обект в района на Катарино – едно укрепено място, може би малко поселение с изградена крепостна стена от монолитни каменни блокове, като на места стената е запазена с височина над 1 м. „Материалите, които са открити там ни препращат към един ранен период от времето на късната бронзова епоха или ранно желязната. Това дава основание за започване на едни по-системни археологически проучвания, за да може този изключително интерес паметник да бъде разкрит и показван като туристически обект”, допълни Илия Кулов.

По време на представянето на резултатите от теренните обхождания бе поставен акцент върху изграждането на няколко маршрута, които да се обособят като туристически пътеки.

Средновековни църкви, антични крепости, които са открити в региона – свидетелстват за богато културно-историческо наследство. Всичко това показва, че нашата история е хилядолетна. Землището на община Разлог е високо планинско, голяма част се заема от планинските масиви на Рила, Родопи и Пирин, но това не означава, че нашите предци не са намерили тук подходящи условия за живот. Напротив още педи 6000 г. пр. Хр. Хората са се заселили по тези земи.

Най-добър е районът в землището на гр. Разлог – тук се откриват най-много археологически обекти. Най-ранното регистрирано селище е в с. Елешница от преди 6000 години пр. Хр. Изключително интересно е светилището „Кара кая”, което е от времето на траките.

Не без основание екипът от РИМ – Благоевград и ИМ – Разлог са обезпокоени от системните набези на иманяри, които унищожават ценна информация. Такъв е случая с Некропола в м.

Перивол, с. Бачево. Некрополът е от 4 - 6 век сл. Хр. и представлява Античното селище.

Община Разлог ще предприеме спешни действия срещу иманярите. „Трябва да се грижим за нашето историческо наследство”, бе категоричен зам.-кметът по социалните въпроси д-р Георги Тренчев.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
52
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати