Световен ден за възпоменание на жертвите от пътно - транспортни произшествия
В Банско се отбелязва 18 ноември - Световен ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия.
Във връзка с отбелязването на 18 ноември – Световният ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия, пaтрули по пешеходните пътеки в Банско ще следят за спазването на ограниченията на скоростта и за други правила за безопасност на движението. Инициативата е на Община Банско и РУ на МВР – гр. Банско.
За периода 1990 - 2011 г. при пътнотранспортни произшествия в България са загинали общо 23 206 души и са получили наранявания в различна степен 177 108. Близо 30 % от тежко ранените остават инвалиди за цял живот. От общия брой на убитите 24 % са деца, юноши и млади хора до 24 годишна възраст. Жертвите деца и юноши до 17-годишна възраст са 7 % от всички загинали. Близо 60 % от жертвите на пътнотранспортни произшествия са хора в трудоспособна възраст.
През 2011 г. в страната загубилите живота си деца, юноши и младежи до 24-годишна възраст са 146, ранените - 2972. Загиналите деца и юноши до 17-годишна възраст са 64, ранените 1350. От началото на 2012 г. до края на октомври в страната при ПТП са загинали 492 и са ранени 6815 души, като се отчита намаление на броя на загиналите с 52 и на ранените – с 148.
В рамките на Европейския съюз загубите от ПТП възлизат на над 130 млрд. евро.
Пътните произшествия възникват най-вече поради: непознаване на рисковите фактори от водачи и пешеходци /последиците от скоростта, намалена и ограничена видимост; от пренебрегването на техническата неизправност на превозното средство; неволно, от незнание или съзнателно нарушаване на правилата за движение; недостатъчно ниво на подготвеност на хора от всички възрасти за оцеляване в рисковата среда на пътното движение – както за управление на МПС, така и за предпазване в качеството си на пешеходец; склонност или закоравели навици да се шофира в нетрезво състояние; подценяване и неизползване на предпазните колани от водачи и най-вече от пътниците; пренебрегване на системите за безопасно превозване на деца /столчета и седалки/; преумора, афект, изнервеност, сънливост, неадекватност зад волана; пасивност на околните за решителна намеса за предотвратяване на управление на автомобили от хора в нетрезво състояние или неправоспособни; недостатъчната ангажираност на семейството за обучение, възпитание и опазване на собствените деца като участници в движението и много други фактори.
Всеки месец по пътищата на страната над 700 души са участници в пътни злополуки, от тях над 55 приключват с фатален край. Пътнотранспортните произшествия с тежки последици не са природно бедствие, на което не можем да се противопоставим. Те са основно резултат от човешки грешки, които могат да бъдат предвиждани и преодолявани.
Тревожна е липсата на чувствителност на обществото към последиците и нещастията, свързани с пътни произшествия в страната. В тази връзка денят за възпоменание на жертвите на пътни инциденти е учреден с цел хората по цял свят да се замислят за огромните и тежки загуби, които човечеството понася от катастрофите по пътищата. Няма гражданин, който пряко или косвено да не е засегнат от войната по пътищата – близки, роднини, приятели. На практика броят на загиналите е много по-голям от този, посочен в статистиката. Много хора умират месеци и години след катастрофите, в резултат на получените травми и последващи във времето усложнения.
На 18 ноември 2012 г. следва да си дадем сметка, че спазвайки правилата за безопасност на движението по пътищата, запазваме живота и здравето си.