Bansko.net»Новини от региона»Новини от Банско»Отговор на директора на Национален Парк Пирин на нападките на кмета на гр. Банско

Отговор на директора на Национален Парк Пирин на нападките на кмета на гр. Банско

23 Юли 2009, 03:00
Admin
Admin
Новак
5k
Отговор на директора на Национален Парк Пирин на нападките на кмета на гр. Банско

Провокиран от изявленията на г-н кмета Александър Краваров, директорът на парк Пирин, г-н Грънчаров изпрати на Bansko.net своето становище по въпроса:

/ Оригинален текст /

- Чувствам морално задължение да покажа истината пред жителите на гр.Банско и Общината по разглежданите проблеми, без да се поддавам на емоции, кратко и ясно. Изявленията на г-н кмета са демонстрация на чувство за недосегаемост и евтин популизъм, обиден и неприемлив за болшинството хора.

- С това желая да сложа край на интригите, които кметът на Банско постоянно създава, в стремежа си да блести в медиите. Не смятам, че е нормално и не приемам и за напред да разговаряме както по тези, така и по каквито и да било проблеми, използвайки медиите за посредник. Това е проява на лош вкус и липса на професионализъм. Работата между институциите е делова и се подчинява на определени правила. Ако не знаете как се прави, просто съберете всички писма и заповеди, които съм изпратил до Вас, и ще видите как трябва да работи – с професионализъм, аргументирано и с уважение към отсрещната страна.

Във връзка с това, бих искал да изнеса следните неоспорими факти:

На 20.11.2006г. с писмо информирам Министъра на околната среда и водите, че община Банско незаконосъобразно е актувала територия с площ от около 24 дка (по първоначални данни 35 дка), представляващи част от отдел 95, подотдел “Е” на Национален парк “Пирин”(за която НП “Пирин” има акт за изключително държавна собственост №3 от 1997 г.) , като частна общинска земя и я продава като част от имот с тогавашен №118115 от Землището на гр.Банско. В същия акт за общинска собственост, недвижимият имот е описан като “пасище, мера “, а в действителност, частта от този имот, която попада в Национален парк “Пирин”, е заета от над 30-годишна гора . Това се доказва с данните от паркоустройствения проект, изготвен през 1993 г., картите към него и цифровия модел на границите на парка. Всичко това се потвърждава и от Констативните протоколи на междуведомствените комисии, назначени със Заповед на Директора на Областна Дирекция “Земеделие и гори” – гр.Благоевград, в които присъстват и са се подписали представители на всички заинтересовани институции, включително г-жа Сашка Петрова – Началник Общинска служба “Земеделие и гори” гр.Банско. Тук не става въпрос за объркване на границите м/у два имота на терен, а за явна документална измама.

След като получава моето сигнално писмо, като принципал, Министърът на околната среда и водите сезира Прокуратурата и информира кмета на община Банско за констатираните нарушения. Окръжна Прокуратура – Благоевград и Апелативна Прокуратура не отричат закононарушенията, извършени от община Банско, но не смятат че има данни за престъпление. Недоволен от резултата Министъра на околната среда и водите подава жалба във Върховна Касационна Прокуратура.

Ще използвам случая да запозная г-н Краваров и обществеността с Постановлението на Прокурора г-н Олег Янев от Върховна Касационна Прокуратура от 24.06.2008г.

С него той отменя като незаконосъобразни и необосновани постановленията на Апелативна Прокуратура гр.София от 27.02.2008г. и Окръжна Прокуратура – гр.Благоевград от 27.12.2007 г. и разпорежда на последната да образува до съдебно производство за извършено престъпление по чл.282 от Наказателния Кодекс. В Постановлението си Прокурорът иска отговор на 20 конкретни въпроса от кмета на община Банско – Александър

Краваров, г-жа Сашка Петрова – Началник Общинска служба “Земеделие и гори” и техни подчинени, цел установяване на тяхната вина.

Питам защо г-н Краваров укрива тези данни от обществеността, а посочва само решение на Разложкия съд от 2004 г., постановено въз основа на “достоверни” свидетелски показания и подписани от самия него разрешения за строеж.

Имам информация, че са заведени още няколко подобни дела срещу община Банско за неправомерно отнети частни имоти на физически лица в местността “Момин гроб”, а и не само там.

На 10.04.2007 г. получих сигнал на Парковата охрана за започнато струпване на големи количества земни маси и засипване на поройните дерета в местността “Момин гроб” в близост до границата на Национален парк “Пирин”. При запитване от моя страна кметът на общината Краваров ми обясни, че се работи по проект за изграждане на голф игрище.Тъй като проектът засяга земи, част от Националния парк “Пирин”(около 24 дка), неправомерно атакувани от общината като общински, помолих кмета да преустанови започнатите дейности, но той отказа, а и как да спре фирмата на синовете си, чиито камиони работеха на обекта, под зорката охрана на полските пазачи на общината.

Бяха направени няколко проверки в общината от съвместни комисии между Дирекция “Национален парк Пирин”, Регионална инспекция по опазване на околната среда и водите – Благоевград и Регионална Дирекция за Национален строителен контрол – Благоевград при които се оказа, не само че няма проект за голф игрище, но от фирмата – собственик на земята, “Голф плюс”ООД, към момента на проверката не е подавана дори молба за виза за проектиране. От друга страна община Банско незаконно, без да е искала разрешение от Регионална инспекция по опазване на околната среда и водите – Благоевград, си е позволила да затрупва поройни дерета. Регионална Дирекция за Национален строителен контрол – Благоевград с Протокол констатира нередностите и започва административно производство по реда на чл.224 и чл.225 от Закона за устройство на територията за спиране и премахване на направените маси.

Преписката по случая е прекалено дълга, за да я изложа в тези си разяснения, но тя е предоставена на Прокуратурата, копие от нея се пази в Дирекция “Национален парк Пирин”. Готов съм да предоставя цялата документация по случая н всеки си, който желае да почерпи опит в битките за собствената си земя.

По отношение маркирането границата на Национален парк “Пирин” на терен, давам следните разяснения:

В системата на горите и националните паркове, границите на терен се нанасят с всяко ново лесоустройство или парково устройство, които се правят през 10 години. Последният паркоустройствен проект е правен през 1993г. и границите му са маркирани на терен със бяла и червена боя по дърветата, там където няма възможност са поставени каменни пирамиди. От 2001г., съгласно Закона за Защитените територии от 1999 г., започва разработването на нов План за управление на Национален парк Пирин, който има за цел да изработи и цифров модел за границите на парка. Паралелно с това е започната процедура в Национален мащаб, за отразяване на Защитените територии в Картата на възстановената собственост. Това става съгласно споразумение между Министерство на околната среда и водите и Министерство на Земеделието и горите от 2003 г. Тази процедура приключва в края на 2006г. и с това се смята, че границите на защитените територии в България са отразени коректно, в частност и територията на Национален парк “Пирин”, и вече може да почне отлагането на техните граници на терен. За 2007 г. Дирекцията на парка, като бюджетна организация планира средства за отразяване на границата на терен, но по икономически причини, такива не са отпуснати от Министерството на околната среда и водите. Пред 2008 г. дирекцията на парка осигурява средства за изработката на 3000 бетонни стълба и отпочва тяхното поставяне на терен, което продължава и към момента. Ако г-н Карваров желае мога да го заведа на място за да ги види, въпреки че с действията си, подобни на тези в “Момин гроб”, постоянно възпрепятстват работата на парковата Администрация

Относно изграждането на водоплащането за допълнително водоснабдяване на село Кремен искам да кажа, че Кмета Краваров демонстрира явно неуважение към Закона и държавните институции, видно от следното описание на събитията.

На 21.05.2009г. Парковата охрана с констативен протокол № 159 констатира, че в местността”Серафимов чарк”, територия на Национален парк “Пирин ”, са направни изкопните работи и кофраж за изграждане на водоплащане и са отсечени без позволително 4бр. дървета. Направено е предписание за спиране на работата до получаване на разрешение от Министерство на околната среда и водите, и временно са задържани наличните инструменти. Два дена преди това, съм дал принципно положително становище по идеята за изграждане на водоплащането на Министъра на околната среда и водите и очаквахме в рамките на няколко седмици той да се произнесе. Т.е. в нарушение на Закона Община Банско е отпочнала изграждането на въпросното водохващане на територията на парка, без да има разрешение от МОСВ , и още повече - водопровода извън границите на парка, но част от същия проект(около 2-3 км) към въпросната дата е вече почти готов. С мое писмо е поискано обяснение от кмета на общината, кой е разпоредил и на какво основание отпочването на строителните работи, но отговор не ми е даден и до момента.

Въпреки че са уведомени за закононарушението, Община Банско продължават тайно строителството и на 03.06.2009г. от Парковата охрана отново е съставен Констативен протокол № 160 в който се посочва, че без разрешение на територията на парка е изкопан канал с дължина 400м , 0, 5м- широк и 0, 5м дълбок и в него са положени два вида тръби ф75 и ф80.

В резултат на това е издадена моя заповед № РД 16 от 03.06.2009г., с която нареждам на кмета на Община Банско и на село Кремен да се преустановят строително-монтажните работи до изясняване на случая и отново съм поискал обяснение по чие разпореждане се работи, и отново няма отговор.

Разрешението за целия проект от Министерство на околната среда и водите е издадено на 18.06.2009г., т.е. един месец след като работата на терен е почти приключена, и е издадено с моето лично съдействие, в интерес на местното население.

Тъй като в проекта от община Банско е заложена една тръба, така е отбелязано и в разрешението от МОСВ. Не знам по каква причина, но на терен са поставени две тръби, ето защо съм наредил на кмета Краваров, да отстрани едната тръба (съгласно Решението на Министъра) или да предприеме процедура за искане да бъде разрешена втора такава.

По отношение ремонта и строителството на х.”Бъндерица”, за които кметът ме обвинява, че става без разрешение, прилагам копие на разрешението издадено от Министерство на околната среда и водите с изх.№ 26-00-2217 / 15.09.05 г.

Що се отнася до забраната за ремонта на х.”Вихрен”, то такъв е разрешен от мен и от Министерство на околната среда и водите с писмо с изх.№ НСЗП – 1191/ 11.06.07г.

През 2003г. по проект на Дирекция “Национален парк Пирин” и финансиране със средства на Правителството на Конфедерация Швейцария, се изгражда пътека, пригодена и за хора със специфично възможности, в/у пустеещия, необитаем и изграден незнайно кога и как Ролбан в местността “Драгостинов чарк”, Национален парк “Пирин”. Проектът за образователната пътека е съгласуван с община Банско и архитекта на община Банско, а Вие г-н Краваров лично бяхте поканен от мен и присъствахте на откриването на пътеката и се редяхте за снимка до високопоставените гости!

И как така сега решихте, че има нещо нередно във всичко това?

При получаване на сигнала от медиите за незаконна сеч на дървета над гр. Добринище по предварителни данни в посочените местности през 2008 г. Дирекцията на парка има одобрени количества за добив на суха и паднала маса. При незабавно назначената от мен проверка, още на следващия ден, наистина се установи, че са отсечени незаконно дървета в I и II санитарно охранителен пояс. Поискани са писмени обяснения на Парковия охранител и Началника на Парковата охрана в района. Разпоредил съм и в момента тече дисциплинарно дело.Ако се установи, че служители на Парковата охрана имат вина , ще бъдат наложени сериозни наказания на виновните. Тук искам да изкажа благодарността си на медиите, които веднага се обърнаха към нас и ни информираха за случая и го отразиха коректно. Наистина е недопустимо някой да си позволи да реже дървета в I санитарно-охранителен пояс.

Но тук искам да попитам г-н Краваров, след като демонстрира толкова голяма ангажираност за гората, защо не обясни на хората, кой изсече полезащитните пояси от тополи, горите от елша и овощните дървета в полето на Банско.

На ваше място, господин Краваров, след всичко, което направихте, бих се срамувал да погледна хората в лицата.

Оригиналният текст, както и приложените документи, могат да бъдат намерени на посоченият линк.

Източник:
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати