В Банско бе открита изложба Старобългарската азбука и държавата на духа
В Духовно - исторически център „ Св.Паисий Хилендарски” към Музеен комплекс – град Банско се откри изложба „Старобългарската азбука и държавата на духа”.
В 15 табла експозицията разкрива факти от делото на Кирил и Методий и на техните ученици, на княз Борис I – Михаил Покръстител, цар Симеон Велики, цар ПетърI Български.
Изложбата е поглед към ролята на старобългарската държава за съхраняването на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий както и към приноса на новата писменост и слово за средновековната християнска цивилизация.
Изложбата е своеобразна „отворена книга”. Автори на текстовете са доц. Пламен Павлов от Велико Търновския университет и проф. Божидар Димитров.
Експозицията е съвместна инициатива на Фондация „Българска памет” – София, Фондация „Бъднини” – Перник, Национален исторически музей. Организира се със съдействието на Регионален исторически музей – Благоевград.
Изложбата „Старобългарската държава и държавата на духа” е показвана само в Националния исторически музей - София, а Банско е първият град, в който изложбата гостува извън столицата.
Никак не е случаен изборът на място за експонирането на тази изложба в Банско, а именно Духовно – историческия център „Св. Паисий Хилендарски”.
Азбуката е същността на българската култура, тайната, в която е концентриран националният ни дух. А Паисий Хилендарски – Будителят е човекът, който ни връща съзнанието за историческа отговорност.
Изложбата се откри в деня, когато Православната църква отбеляза празника Преображение Господне. Този ден се чества от християните като спомен за небесната слава и мощ на Спасителя.
В контекста на този ден може да се интерпретира и значението на азбуката за славата и мощта на българската държава, защото славата и мощта на една държава е по-скоро в перото, отколкото в меча.
Изложбата ще остане в Банско до средата на месец октомври тази година, след което ще гостува на град Гоце Делчев.