Фолклорът е магнит за туристите в Банско
Фолклорът е магнит за туристите, трябва да го пазим през поколенията, казва новата директорка на културната институция.
Лиляна Шопова е икономист по професия. През повечето време от кариерата си е работила като финансов ръководител. Казва обаче, че през целия си смислен живот е обичала да се занимава с обществена дейност, като има особени предпочитания към художествената самодейност. Затова и пожелала изцяло да й се отдаде – шефка е на читалището в Банско. Има двама сина и две внучета.
Елица ИЛЧЕВА
- Г-жо Шопова, тази година читалището в Банско чества тежък юбилей – 115 години. С какво ще отбележите годишнината?
- Тази година читалището чества не само своята 115 - годишна история, но и 100 години от рождението на своя патрон - големия Никола Вапцаров. Затова всички дейности и прояви са под знака на тези две събития.
По-важните от тях, в които вложих личните си усилия и амбиции, са обединяване на фолклорните състави на читалището и създаването на Ансамбъл за автентичен бански фолклор. Създадохме постоянна фотостена на заслужили читалищни деятели и самодейци, стена на славата с грамоти и отличия през годините.
И най-хубавото е, че всичко това се случва в обновена, модерна и красива сграда. Община Банско осигури средства и бе направен основен ремонт на читалището, за което сърдечно благодарим на цялото общинско ръководство в лицето на кмета Александър Краваров.
Така читалището се превърна в модерен културен център и ще отговори на всички съвременни изисквания за провеждане на такива големи културни събития в Банско като Международния джаз фестивал, фестивала на планинарския филм, летния театрален фестивал, който приключи и др.
- Как се оцелява 115 години?
- 115 години са един отрязък от времето, в което читалището е оцелявало, въпреки превратностите на годините и се е утвърждавало като духовно средище, като център на просвета и култура. То е храм, който събира историята на земята ни, който окриля мечтите ни, в който заискряват очите, за да видят далечината в бъдното.
Тук, в читалището, всеки е намирал своето място като читател, самодеец, творец, родител, довел детето да развие таланта си, зрител, дошъл да се докосне до голямото изкуство. 115 години поколения читалищни дейци са носили порива да се усъвършенстваш, да създаваш, да твориш. И така до днес. На всички тях се прекланяме с признателност и уважение.
- Кои са проектите с които се гордеете?
- На територията на Община Банско читалището е най-големият културен институт, който организира културния живот. Читалищната библиотека разполага с 50 000 тома литература, обслужва много читатели от Банско и гости на града. Предстои превръщането на библиотеката в модерен информационен център. В нея работят квалифицирани библиотечни кадри.
През настоящата година бяха организирани творчески срещи с писателя Антон Дончев, Лиляна Стефанова, Иван Гранитски, Мария Маринова, поставено бе началото на традиционни срещи на „Поети с китара”- вечери на изпятата поезия, концерти по повод празници от християнския календар, ритуали по откриване на големите спортни мероприятия, провеждани в Банско и други.
По повод 100 години от рождението и 67 години от разстрела на Никола Вапцаров ще проведем среща–разговор с Мария Радонова на тема „Моят и нашият Никола Вапцаров”. В основата на всички мероприятия, които се организират в Банско, стои участието на самодейните читалищни състави с около 200 участници.
Женски фолклорни групи с ръководители Надежда Хаджиласкова и Йордана Кехайова, Йорданка Маркова, мъжки фолклорни групи с ръководители Георги Гюмов и Борис Хаджипопов, младежка фолклорна група - Димитър Касапинов, тамбурашки оркестър – отец Георги Касапинов, зурнаджийски оркестър, състав за народни танци с ръководители Десислава Баханова и Райна Асева, състав за модерни танци и мажоретен състав на Силвана Ханджийска, детска вокална група с ръководител Костадин Бърдарев. Нашите големи артисти и водещи са Елена Калайджиева и Елена Палазова.
Богатият репертоар и доброто ниво на изпълнение дава възможност на съставите да вземат участие във фестивали, конкурси, турнири и редица културни прояви от национален и международен мащаб.
През настоящата година наши състави участваха и взеха престижното първо място фестивалите „Балкан фолк”- Велико Търново, Национални фолклорни празници в град Смолян, Международен фолклорен фестивал във Враца, Международен фолклорен фестивал в Приморско, национални фолклорни празници „Орфеево изворче”- Стара Загора, национален турнир по състезателни танци в Хасково, международен турнир по състезателни танци в Словения и др.
Многобройни са издадените записи на групите и участията им национални и регионални медии.
Перспективна е ролята на Детската школа по изкуствата при читалището, която възпитава усет към красота, творчески умения и професионално насочване на младите таланти. 100 деца изпълват класовете по пиано, акордеон, тамбура и народни инструменти, народно пеене, народни и спортни танци. Най-добрите продължават успешно обучението си в средни и висши училища по изкуствата.
- Какво променихте с идването си на поста и какви са бъдещите ви планове?
- В читалището дойдох с предварителната амбиция за обединяване на разбитите фолклорни групи, за създаване на колективен дух за работа, за издигане културния живот в Банско чрез читалищна дейност на нивото, което изисква марката „Банско”.
Имаме амбицията през новия творчески сезон с подкрепата на общината в читалището да създадем духов оркестър, клас по цигулка, клас по живопис.
- Читалищата са създадени през Възраждането като първите граждански центрове, които стимулират развитието на социалните взаимоотношения. Как се адаптират днес тези институции към новите условия и бързо изменящите се ценности и потребности?
- Читалището в никакъв случай не е архаична институция. Освен че съхранява и запазва традицията, читалището в Банско работи по нови и модерни форми, извикани от потребностите на днешния ден.
- Какви са новите принципи на управление, които ви помогнат да се справяте по-удачно в новата обстановка?
- Моят принцип на работа през целия ми трудов живот е път на професионализма, път на себеотдаване на работата и работа в екип. Мисля, че и тук това ми помага, за да постигнем всички заедно целите, които сме си поставили с колектива.
- Как привличате младите?
- С организиране на прояви, търсени от младите хора, с даване възможности за развиване на творческите им заложби. През настоящата година при нас започна работа младежка вокално–инструментална група с ръководител Юлия Роскова, която е един желан участник във всички наши мероприятия. Младият творец от Банско Георги Юнчов реализира театрална студия с участие на младежи от града. Много от участниците в традиционните читалищни състави са също млади хора.
- Как се справяте с финансирането?
- На всички читалища е прекалено трудно, ако се разчита само на държавната субсидия. Ние сме щастливи, че зад нас твърдо, с голямо отношение стои Общинският съвет, лично кметът г-н Краваров и отговорникът по културата Веселинка Дурчова, за което изразявам личната си благодарност.
- Работите ли по привличане на средства по европейски проекти?
- Добре работим с отдел „Проекти” в Общината. Участваме във всички предложени ни проекти от Министурството на културата. Имаме желанието и стремежа да се възползваме от всички възможности за привличане на средства.
- Как си обяснявате факта, че тук като че ли повече отвсякъде у нас съхраняването и възобновяването на националното наследство и традиция върви някак с лекота? Защото в който и да е друг град на България трудно ще се случи спектакъл като този, който представихте наскоро?
- Банският фолклор е едно от нещата, които ни превръщат в магнетично място, място, чрез което светът опознава България. Основна задача в работата на читалището е именно запазване, съхраняване и развитие на фолклорното наследство на Банско.
В юбилейната година читалището в Банско записа в своя летопис Ансамбъл за автентичен бански фолклор и неговия първи спектакъл „Де гиди, село комитско”. Спектакъл на песните, обичаите, хората, рубата (носията) на банскалии, представени по един неповторим и красив начин. Спектакъл, за който ще се говори дълго. Неповторимо е усещането да видиш задоволство и радост в очите на зрители и участници.
- Защо в Банско има толкова много фолклорни групи?
- Защото банскалията обича своите песни. Защото носи в сърцето си любовта към родното, защото в читалището намира сцена да покаже таланта си.
Елица Илчева, в. Банско Утре