Еколозите призовават за държавна намеса в Банско
Коалиция „За да остане природа в България“ призова за решителна държавна намеса в концесионния договор за ски зоната в Банско.
Еколозите на Тома Белев за пореден път настояха за „дисциплиниращи мерки спрямо Юлен АД, които да послужат за пример на останалите инвеститори, които имат намерения да строят незаконно в чужда собственост".
На свиканата вчера пресконференция в БТА екозащитниците от коалицията се обърнаха към българската държава с искането, да престане да си крие за тезата, че има неясноти около концесионния договор между нея и Юлен. Подобни твърдения служат на правителството като оправдание да не се намесва в спорното изграждане на втори кабинков лифт в Банско.
Пред журналисти от различни медии представителите на коалиция „За да остане природа в България“ представиха редица данни и документи, които според тях показват точния размер на концесионните площи и категорично доказват, че част от съоръженията, построени от концесионера, са незаконни, ерго, подлежат на конфискация или събаряне.
Природозащитниците лансират тезата, че на територията на ски зоната в град Банско има поне седем обекта, които са построени без да са съгласувани предварително с Министерството на околната среда и водите. Обектите не са включени в концесионния договор и не са предвидени в териториално-устройствения план на община Банско.
Тома Белев и коалиционните му партньори твърдят, че липсват документи за съгласуване на изграждането на пистите Шилигарник – 2, Стражите. Не са открити такива документи и за въжена линия „Железен мост – Платото“, за ски-влек "паничка" в местността Чалин валог, както и за една чайна.
По думите на адвокат Свилен Овчаров националните паркове са изключителна държавна собственост. Съгласно действащото в България законодателство държавата може да влезе във владение на незаконните обекти със съдия изпълнител и полиция, като по този начин постави свои служители и печели от експлоатацията им.