Bansko.net»Новини от региона»Новини от Банско»Кметове на 10 общини искат законодателни промени

Кметове на 10 общини искат законодателни промени

23 October 2013, 13:00
Mariane
Mariane
Новак
2k
Кметове на 10 общини искат законодателни промени

Градоначалниците на 10 общини в района на Пирин и Рила искат законодателни промени, които ще позволят изграждането на обекти върху поне 10 процента от териториите на национални и природни паркове.

Според сега действащото законодателство строителството на спортни и туристически обекти е позволено върху едва 2 процента от площта на защитените територии.

Кметове на 10 общини искат законодателни промени

Предложението, което местните управници отправят, ще позволи да се застроят около 4000 хектара в Национален парк Пирин, което ще бъде около 40 пъти повече от настоящата ски зона в Банско.

Предложението на кметовете на планинските общини е било изпратено до парламента и правителството на Пламен Орешарски още на 12 септември 2013 година.

Градоначалниците са мотивирали искането си с тежката икономическа криза, която обуславя голяма безработица в този регион, както и липсата на инвестиции.

По думите на кметовете на Самоков, Долна Баня, Кюстендил, Сапарева Баня, Рила, Кочериново, Бобошево, Банско и Разлог: „Хората в нашия край живеят на границата на оцеляването. За нас категорично е ясно, че единствената възможна алтернатива е незабавно премахване на всички нормативни пречки пред развитието на целогодишен планински туризъм“.

Кметовете настояват за незабавни промени в Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие. Според тях повишаването на квотата за застрояване от 2 на 10 процента няма да нанесе вреди на екологията в района.

Както обяснява Георги Икономов, градоначалник на град Банско: „Всички проекти ще бъдат подлагани на изискуемите по закон екологични оценки, оценки за съвместимост, както и на широко обществено обсъждане“.

Икономов уточнява, че повишаването на квотите не означава, че ще бъде задължително да се строи върху цялата площ. Той мотивира предложението на колегите си със сходните норми в останалите европейски държави.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
52
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати