Bansko.net»Новини от региона»Новини от Банско»Концесионерът Юлен АД коментира 12 неверни и 1 вярно твърдение за Банско

Концесионерът Юлен АД коментира 12 неверни и 1 вярно твърдение за Банско

11 Февруари 2015, 15:08
Mariane
Mariane
Новак
2k
Ски зона

Темата за нуждата от построяването на втори кабинков лифт в Банско, протестите на еколозите и контрапротестите на жителите на Банско е особено актуална през последната седмица.

Редица медии, частни лица, общественици, екоактивисти, икономисти и др. изказаха различни мнения, становища, откровени неистини и манипулации, което принуди концесионерът на ски зона Банско да излезе с официално становище по темата, озаглавено 12 неверни и 1 вярно твърдение за Банско.

1. Законът за защитените територии забранява строителството на спортни съоръжения в националните и природни паркове, включително и в Национален парк Пирин.

Твърдението е невярно. Законът изрично допуска и разрешава в територията на националните паркове в България да бъдат строени на спортни съоръжения и ски писти. Единственото условие е да се спазват останалите изисквания, предвидени в екологичното законодателство.

2. Не може да се изграждат повече писти и лифтови съоръжения в Национален парк Пирин.

Поредно невярно твърдение. Законът за защитените територии не забранява в туристическата зона да бъдат изграждани лифтови съоръжения и ски писти. Подобна теза се допуска и в Плана за управление на Пирин.

Лифт

3. Концесионерът Юлен е нарушил закона и си е присвоил територии от Национален парк Пирин, на които е изградил ски писти и лифтове.

Невярно. Териториите на националните паркове са публична държавна собственост, съответно не могат да бъдат обект на приватизация под никаква форма. Нещо повече – след изтичането на концесионния срок всички, изградени от концесионера ски писти и лифтови съоръжения, остават в полза на държавата.

4. Съоръженията и ски пистите в Банско са незаконни.

Съоръженията в ски зоната в Банско за изградени съгласно предварително съгласувани с Министерството на околната среда и водите проекти. Те са въведени в експлоатация. ДНСК ги е проверило десет пъти за последните няколко години, за последно през 2014 г.

5. В Банско съществуващата кабина може да се замени с нова с по-голям капацитет и по този начин да се избегнат опашките.

Абсолютно невярно. Съществуващата кабина може да извозва до 2000 човека на час. Замяната ѝ с по-нова и модерна с капацитет 3000 души на час ще отнеме минимум 2 години, като в този срок не са включени сроковете за изготвяне на проекти, екологични оценки, съдебни дела и обжалвания на екологичните оценки от страна на екоорганизациите и ср.

Единственият алтернативен начин да се изкачват туристите в този период ще бъде посредством автомобили, което е неприемлива алтернатива.

6. Заради втората кабина ще се изсекат вековни гори.

Поредното невярно твърдение на еколозите. Вековните стари дървета, които са защитени от закона се намират в резерватите Юлен и Джинджерица-Баяви дупки, които са защитени и в тях не се допуска човешка дейност. В Пирин се осъществява санитарна сеч от 2500 куб.м годишно, на фона на 80 хил. куб.м естествен прираст.

7. Пирин ще се обезводни поради използване на вода от оръдията за сняг.

Кабинков лифт

Невярно. Едва 0.6% от водния отток на Пирин отива за битови, комунални нужди и за нуждите на ски зоната в Банско.

8. Оръдията за технически сняг използват химикали.

Невярно!

9. Ако се допусне изграждането на втората кабина, цялата територия на парка ще се презастрои.

Това няма как да стане, защото в Плана за управление на парк Пирин не се допуска изграждането на нова леглова база.

10. Планините в България нямат условия за развитие на ски туризма.

Невярно.

11. В новия план за управление на Пирин има предвидени 333 км. писти и 113 км. лифтове.

Невярно.

12. ЮНЕСКО не позволява изграждането на втората кабина и допълнителни писти.

Невярно. ЮНЕСКО позволява строеж: На 34 сесия на Комитета по световно наследство в Бразилия в Рио де Жанейро е прието следното решение:

Приема, в специфичния контекст на разширяването, предложението на Държавата страна по Конвенцията (България) да се изключат от Обекта четири малки зони (151 хектара) в периферията му, които са били изключени от Националния парк; също така приема предложението на Държавата страна по Конвенцията да се изключат от обекта туристическите зони на Банско и Добринище (1078 хектара общо), които все още са в рамките на Националния парк и да бъдат включени в нова буферна зона. Комитетът допуска развитието в рамките на буферната зона като изисква строителството да се извършва след оценки относно въздействието му.

13. Забранено е строителството в Национален парк Пирин.

Едно от малкото верни твърдения. В плана за управление на Пирин е записано, че на цялата територия на национален парк Пирин се въвеждат допълнителни забрани за строителството на нови и разширяването на съществуващите писти и съоръжения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати