капка перинска вода да не ввкусите,
една габа да не откаснете
чьелава брусница да не накусите
изкуствена елхичка от таа година
та до амина
сбогом гората и замина.
На 11 ноември на протест в София ще се съберат природозащитници, които са против изсичането на дървета заради новия шестседалков лифт в ски зона Банско.
До момента в Банско се използваше триседалковият лифт от Шилигарника към връх Тодорка. Той ще бъде заменен с новия, за изграждането на който ще бъдат изсечени най-малко 57 бели мури и смърчове, на възраст 80-100 години.
Природозащитниците са категорични, че новия лифт го няма в концесионния договор. Той не е предвиден в териториално-устройствения план и екологичната оценка на ски зоната, установени още през 2001 година.
В по-ранно съобщение на Министерството на околната среда и водите се обяснява, че за подмяната на построения през 1986 година триседалков лифт с шестседалков няма да бъдат изсечени 88 дървета, каквото бе предвидено в съгласувателното писмо от 04.08.2014 г., подписано от предходния министър на околната среда и водите Станислав Анастасов.
От компанията инвеститор обясниха, че тяхната задача е единствено да заменят най-старото функциониращо съоръжение в ски зоната на Банско. Той ще използва старото трасе. Единствената разлика ще е в капацитета и скоростта. Така разстоянието ще се изминава вместо за 20, за 6 минути. За целта обаче се налага изсичането на 57 дървета, което бе одобрено от екоминистерството.
Природозащитниците обаче са категорично против изсичането на дърветата и обновяването на стария лифт. Според тях държавата дава разрешение на частни компании да строят върху държавна собственост, без да имат право на това и без да са платили и лев. Те смятат, че това е поредният метод за източване на европейски фондове.