От Банско стартира представянето на 12-те винено-кулинарни дестинации на България
В Банско бе поставено началото на проекта Сподели България – съвместен продукт на Министерствата на туризма и земеделието. С инициативата са начертани 12 винено-кулинарни дестинации в страната, акцентиращи върху типичните за всяка от тях храни и вина.
За представянето на първите две - Долината на Места и Долината на Струма, в кръглата маса се включиха министрите от двете ведомства - Николина Ангелкова и Румен Порожанов, които със съдействието на домакина, кмета Георги Икономов, запознаха представителите на бизнеса – хотелиери, ресторантьори, собственици на изби и винопроизводители, със същността на проекта.
Концепцията на проекта е да се разработват нови, допълнителни туристически продукти, които да отведат туристите до вътрешността на страната, до по-малко познатите места. Има голям потенциал в създадените вече кулинарни и винени традиции. Следва да ги използваме и разработим като допълнение към предлаганите услуги в сферата на туризма, заяви министъра на туризма Николина Ангелкова при откриването на дискусията.
В проекта сме включили 50 общини с над 100 туристически обекти в България. Разчитаме на диалога с местния бизнес, с производителите, с местните власти, за да намерим най-правилната и успешна реализация на маршрутите, така че те да подпомогнат опознаването на регионите и техните кулинарни традиции. Един от приоритетите на нашето министерство е утвърждаването на качествената продукция на пазара. Наложени са високи стандарти за производство на квалитетни месни и млечни продукти и вина. Долините на Струма и Места са известни с производството на череши в Кюстендилския край, с лозарството и невероятните вина по долното поречие на Струма и в Неврокопския край. Банско пък е известно с гостоприемството си и с уникалните си кулинарни традиции. Всеки вероятно е опитал поне веднъж Банска капама, Бански старец или Катино мезе ” каза земеделския министър Порожанов.
Кметът Икономов благодари на министрите за избора им Банско да бъде началото на представянето на съвместната инициатива. Той подчерта, че разработването на нови туристически продукти е от изключителна важност. Добрият туризъм без добрата храна е невъзможен. Местните продукти, екологичната храна и разбира се чаша хубаво местно вино правят преживяването пълно, коментира Икономов.
В Югозападният край се намират цели две винено-кулинарни дестинации. Това означава, че имаме добри традиции, чиито потенциал трябва да използваме. Тези маршрути са много подходящи и за вътрешния туризъм, защото за всеки българин също ще бъде любопитно да съчетае посещението на непознат туристически обект с дегустацията на местни ястия и вина. Предстои много работа за популяризирането на маршрутите, в която нашата община с готовност ще се включи. Считам обаче, че по отношение на рекламата и маркетинга водеща роля трябва да има бизнеса, допълни той.
След като премине обсъждането на разработените винено-кулинарни маршрути в рамките на планираните кръгли маси двете министерства предвиждат да анализират събраните по време на дискусиите предложения, които да обявят като готов и допълнен продукт до края на 2018 г. Той ще бъде включен в онлайн платформата Аз обичам България, създадена миналата година за реклама на 100-те туристически обекта. Предвижда се също изработването на брошури, които да бъдат представяни на туристическите борси, като целта е популяризиране на кулинарния туризъм и стимулиране на местното производство на храни и вина.