Интервю на Владимир Колчагов
Г-н Колчагов, вече влязоха в сила решенията на Общински съвет за определянето и администрирането на местните данъци, такси и цени на услуги. Новият туристически данък продължава да предизвиква много полемики и до днес. Какъв е вашият коментар?
След като се запознах с приемането на данъка в другите общини в страната, останах с впечатление, че много общински съвети са подходили формално към неговото определяне и са приели необосновано високи стойности. Смятам, че този данък бе предложен не, за да убие туристическия бранш, а за да изкара на светло недобросъвестните платци, които с нелоялната си конкуренция и дъмпинг в цените, проваляха бизнеса на коректните от бранша.
В Общински съвет Банско са приети едни от най-ниските ставки за облагане. Защо?
Ние, съветниците от ПП ГЕРБ, направихме задълбочен анализ на състоянието и реалната заетост на туристическите обекти в общината.
Доста дълго пресмятахме връзката между процента заетост и ставката за облагане на едно легло.Това стана възможно благодарение на активната подкрепа от страна на Народния представител г-н Икономов, който е член на комисията по Икономическа политика, енергетика и туризъм в НС. Той проведе редица срещи и изслуша мненията на представителите на туристическия бизнес. Взехме предвид и тяхното мненеие. Това ни помогна да стигнем до извода, че ставките по туристическия данък трябва да бъдат строго диференцирани за различните категории туристически обекти. В зависимост от заетостта предложихме и конкретен данък за отделните категории. Въпреки заложените минимални стойности пресметнахме, че можем да очакваме 2 пъти по-големи постъпления в сравнение с тези от досега събираната курортна такса.
Факт е, че всички останали съветници подкрепиха това предложение единодушно. Смятам, че Общински Съвет Банско прие един реален и платим туристически данък.
Има ли промени в наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги?
Приехме някои промени в таксата за битови отпадъци с цел облекчаване тежестта върху гражданите и фирмите в Община Банско. Например облагането на фирмите намаля от 10 на 6 промила. За недвижими имоти на граждани от 4 на 2, 4 промила. За град Добринище намалихме промилите от 4 на 3. Намалихме таксите за битови отпадъци за читалищата, училищата и църквите. За сметка на това въведохме такса битови отпадъци за временни търговски обекти, които според нас генерират голямо количество от тях, особено през активния зимен сезон.
Вече приехте и бюджета за 2011г. Какво е вашето мнение за него?
Бих определил Бюджет 2011 като бюджет на капиталовите разходи. Много от действащите кметове прилагат една малка хитрост в годината, в която предстоят местните избори. Или казано на кратко – започва предизборното харчене! В този бюджет за ново строителство, асфалтиране и благоустрояване кметът предложи да бъдат заделени средства в размер над 9 млн. лева. За сравнение през изминалата година за тази дейност бяха усвоени едва половината от тези средства. Тази година ще бъдат изградени новата детска ясла, която трябваше да бъде готова миналата година; тази година ще бъде довършена социалната кухня, която трябваше да е готова също миналата година; тази година ще бъде преасфалтирана ул. „Пирин” от х-л Стражите до х-л Кемпински, която трябваше да бъде готова преди стартовете за Световната купа по ски. Тази година ще бъдат запълнени много дупки по улиците, които не трябваше да ги има, ако беше упражняван качествен контрол при предишното им запълване. Мой колега общински съветник ми показа как тази есен в дупка пълна с вода се поставя нов асфалт. Получава се ефект на пържена мекица. И както мекицата не може да полепне по стените на тигана, новият асфалт не може да уплътни такава дупка. И ето ти я същата, цъфнала отново на пролет.
Но все пак вие приехте единодушно така предложения от кмета бюджет.
Разбира се, че го приехме единодушно. Хората в Банско и общината не ги интересува дали някой хитрува или си прави тънки сметки. Те искат да се движат по хубави улици, децата им да посещават добре уредени ясли и т.н. Няма общински съветник, който би бил против благоустрояването на общината. А това, че най-голямо строителство ще има точно в годината на изборите, вече казах – добре познат похват, който в Банско ще видим за пореден път. Аз искрено се надявам, че капиталовата програма, ще бъде изпълнена изцяло и качествено обаче.
Вие сте община, известна с това, че давате много средства за развитието на спорта. Тази година обаче орязахте парите за спортните школи.
Ако имате предвид професионалния футболен клуб – да. Професионализмът обаче навсякъде е обвързан с изпълнението на определени задачи. Пред нашите футболисти не е поставена задача за класиране на 1-во, 2-ро място. Единствено от тях се иска да играят добре, с душа и сърце и да радват феновете на стадион „Свети Петър”, но и това не се случва. Когато видим добра игра и постоянство, тогава пари все ще се намерят. Аз бях притеснен за детските футболни отбори и предложих да увеличим средствата за тяхната издръжка. Колегите общински съветници приеха предложението, така че бъдещите футболисти на Банско са подсигурени и тази година от страна на парични средства. Не забравяйте, че тази година от бюджета бяха отпуснати доста средства за организирането и провеждането на стартовете от Европейската купа по биатлон и не на последно място, разбира се, за най-голямото спортно събитие на България – стартовете от Световната купа по ски алпийски дисциплини за мъже.
Точно преди стартовете вие проведохте безпрецедентна обща сесия на Общинските съвети на Банско и Разлог. Смятате ли, че с нея поставяте началото на нещо, което ще се случва все по - често?
За тази сесия доста се изписа и изговори. Едва ли стана ясно, обаче, че провеждането й беше предшествано от огромните усилия и осъществяването на редица срещи на много високо ниво от депутатите Икономов и Татарски. От своя страна ние като представители на местната власт сме избрани да защитаваме интересите на нашите съграждани, а те желаят устойчиво развитие на региона. Благодаря на колегите общински съветници от Бански и Разлог, че единодушно подкрепиха идеята за общи усилия в тази посока. Фактът, че на проведената по-късно обществена дискусия, дойде почти половината правителство, а областният управител присъстваше и на двете мероприятия, ми дава увереност, че ще успеем. Добре е да помним, че Европа е на регионите и са необходими обединени усилия на няколко общини за реализирането на по мащабен проект. Това обстоятелство беше водещо в идеята за стартирането на Курортно – туристическа локация “Банско – Разлог – Предел – Добринище”.
Дошло е време философията на управление да бъде коренно променена! Нашите съграждани искат да виждат резултатите от управлението всеки ден , а не само в годините на избори.