Заслон Кончето
Заслон Кончето е алпийски заслон в Пирин планина. Заслонът се намира под връх Боюви дупки(2820м) и е разположен на 2760 метра надморска височина. Заслонът се намира на около 500 метра югоизточно от върха, по главното било.
Заслонът представлява обикновена дървена барака с двойни стени. Кончето не предлага никакви удобства, няма нито водоснабдяване, нито електричество, както и санитарен възел.
Последното удобно място за пълнене на вода е Суходолското езеро.
Има едно-единствено вътрешно помещение в което са поставени 4 двойни и два единични дървени нара.
Бараката и осигурена срещу лошо време, като е закрепена със стоманени струни към скалите.
При нужда в помещението могат да пренощуват 10-15 души. Има оставени резервни одеяла в помещението. Използването на заслона се препоръчва само при крайна необходимост.
Заслон Кончето е построен от алпинисти и архитекти от Пловдив и Разлог през 1955 година. Сред строителите на заслона се отличават имената на Крум Даракчиев от град Разлог, дъщерите му Емилия и Росица, както и съпругата му Мария.
Първоначално заслонът е бил изцяло построен само с дървени дъски, които с течение на времето са заменени до една. Всички материали, необходими за построяването на заслона, са били пренесени до мястото с помощта на магарета.
Изходен пункт за заслона е хижа Яворов, откъдето се поема по маркирана в червено пътека, която се движи покрай каменните образувания Стълби, през Бункера, Суходолското езеро, превала Разложки суходол.
От превала се тръгва по подсичащата пътека под върховете Разложки суходол, Каменитица и Баюви дупки. Може да се тръгне и по алтернативната пътека по самото карстово било.
В близост до заслона се намира карстовия ръб Кончето. Минималната ширина на карстовия ръб е 50 сантиметра. Той е изключително труден за преминаване при лоши климатични условия.