Bansko.net»Новини от региона»Новини от Банско»5 медала за Клуба по спортно ориентиране Пирин-Разлог

5 медала за Клуба по спортно ориентиране Пирин-Разлог

28 Юли 2009, 03:00
Admin
Admin
5k

Златен медал спечели разложкият клуб по спортно ориентиране „Пирин-Разлог” на 33-тите международни състезания за национална купа "България". При 12-годишните златото взе Давид Радев, който съумя да разпредели своите сили в трите дни и завърши с най-добро общо време - 1 час и 23 минути. За купа „България” се състезаваха отбори по спортно ориентиране от цялата стана. 60 клуба и около 900 участници във всички възрастови групи, сред които и представители на чужди клубове се включиха в състезанието. Състезанията за купа „България” продължиха 3 дни – два старта в Ахтопол и един в Приморско. В тези три дни всеки състезател трябва да покаже рутина и воля, за да може да финишира.

Преди надпреварата за купа "България", Разложкият клуб спечели бронзов медал на състезания за купа "Странджа", благодарение на Благой Дзупин.

Разложкият тим по спортно ориентиране завоюва отличия и на Българска паркова купа по спортно ориентиране, Бургас 2009. В резултат на крайното класиране с медали се окичиха Давид Радев - злато при мъжете на възраст до 12 години и бронз за Марио Григоров. При мъжете до 14 годишна възраст златото отново отиде в ръцете на разложкия клуб „Пирин”, спечелен от Благой Дзупин.

„Спортното ориентиране е един от най-популярните видове спорт, в който целта е с помощта на карта и компас да намерим в местност определено количество контролни точки и по-бързо да стигнем до финала. За ориентирането трябват малко знания по топография, навик и умения да се ориентирате по карта в местност. Трябва да можете бързо и точно да преценявате ситуацията и умения да мислите в условия на голямо физическо натоварване.

Спортното ориентиране носи не само тренировка на мускулите, но и на мозъка. Развиват се такива ценни качества като наблюдателност, поносимост, силна воля, умение да се ориентирате в сложна обстановка”, коментира Божко Вълканов, треньор на разложкия клуба по спортно ориентиране.